اتوکلاو و تکمیل ناگفته ها

اتوکلاو و تکمیل ناگفته ها

خلاصه مقاله :

در بخش های قبل شما را با اتوکلاو و کارایی آن آشنا کردیم. میدانید که اتوکلاو جز ماشین آلات صنعتی پر مصرف می باشد که در ضدعفونی کردن مواد و لوازم عفونی و مواد غذایی کنسروی بسیار کاربرد دارد. در این قسمت قصد داریم ناگفته های اتوکلاو را بیان کنیم. گذری بر تاریخ: اتوکلاو طراحی […]

در بخش های قبل شما را با اتوکلاو و کارایی آن آشنا کردیم. میدانید که اتوکلاو جز ماشین آلات صنعتی پر مصرف می باشد که در ضدعفونی کردن مواد و لوازم عفونی و مواد غذایی کنسروی بسیار کاربرد دارد. در این قسمت قصد داریم ناگفته های اتوکلاو را بیان کنیم.

گذری بر تاریخ:

اتوکلاو طراحی ذهن پر تراوش چارلز چامبرلند بود که از دوستان دانشمند معروف پاستور به شمار میرفت. چارلز چامبرلند در سال ۱۸۷۹ اختراع خود را به ثبت رسانید. اتوکلاو برای استریل کردن محیط کشت، شیشه ها و مواد عفونی و … به کار میرود. اتوکلاو به صورت محفظه ای استوانه ای شکل ساخته شده است؛ دلیل استفاده از محفظه های استوانه ای این است که این محفظه ها مقاومت بیشتری در برابر فشار نسبت به شکل های جعبه ای دارند

مراحل ساخت اتوکلاو

اتوکلاو  هم مثل هر ماشین صنعتی دیگری برای ساخته شدن نیازمند طی کردن مسیری مشخص می باشد؛ که در این بخش گذری بر این مراحل داریم:

طراحی: در قدم اول برای ساختن یک دستگاه مجهز و کاربردی نیازمند یک طرح جامع و کامل می باشد در طراحی اتوکلاو به مقدار فشار وارده، ظرفیت و استفاده از لوازم مناسب با اندازه و سایزهای مناسب کار اتوکلاو باید دقت کرد.

ساخت: وقتی طرح آماده به دست سازندگان رسید، در این بخش مهندسین با دقت بالا تمام مواردی را که در طراحی ذکر شده است را به کار میبندند تا اجزای اتوکلاو کنار هم و به صورت درست و ایمن نصب شوند.

آزمایش: اتوکلاوی که مراحل ساخت آن تکمیل شده قبل از اینکه روانه بازار شود، وارد مرحله آزمایش شده تا اگر از لحاظ ایمنی، دقت و ظرفیت مورد نیاز و کارکرد درست تجهیزات مشکلی وجود نداشته باشد آن را وارد بازار فروش کنند تا به دست مصرف کننده برسد.

نصب: در مرحله آخر اتوکلاو خریداری شده در محل مناسبی که از قبل تعبیه شده، با رعایت نکات ایمنی و استفاده از یک شخص آموزش دیده برای نصب آن اقدام می شود.

اجزای تشکیل دهنده اتوکلاو

اتوکلاو دارای اجزای مختلفی است که هر کدام برای کارایی خاصی در دستگاه تعبیه شده اند که ما قصد داریم در این بخش این اجزا را نام برده و به صورت کامل در مورد آنها توضیحاتی برای شما ارائه دهیم.

دیتاالگر: این قطعه را روی بدنه اتوکلاو نصب میکنند تا فشار و دمای دستگاه را اندازه گیری و ثبت کند؛ تمام اطلاعات ثبتی را توسط پرینتر خود به شما اعلام میکند. اگر در حین انجام کار برای اتوکلاو مشکلی پیش بیاید به وسیله این قطعه میتوان عیب و مشکل آن را برطرف کرد.

شیر پنوماتیک سه به دو: برای قطع جریان هوا در مسیر که بر روی بدنه اتوکلاو قابل نصب می باشد.

واحد مراقبت هوا: یکی از بخش های مهم در اتوکلاو واحد مراقبت هوا است؛ که به جهت تنظیم کردن هوای ورودی، از بین بردن رطوبت و همچنین روغن کاری هوا بر روی اتوکلاو نصب میشود.

واشر سیلیکونی: این واشر برای آب بندی کردن درب اتوکلاو مورد استفاده قرار میگیرد.

رله حرارتی: برای محافظت کردن از پمپ وکیوم در دستگاه اتوکلاو کاربرد دارد.

محافظ جان: به منظور جلوگیری از نشت برق به روی بدنه استفاده میشود.

انجل ولو: شیر زاویه ای میباشد که به وسیله باد تحریک شده و در مواردی که استفاده از شیر معمولی امکان پذیر نمی باشد این قابلیت را دارد که جایگزین شیر معمولی شود. اجزای الکتریکی نیز در این دستگاه وجود دارد که به ذکر نام آنها بسنده میکنیم.

اجزای الکتریکی اعم از؛ مدار جریان کم فشار، مدار جریان فشار بالا، مدار جریان باز شدن درب، مدار قطع فیوز ایمنی انواع مدلهای اتوکلاو اتوکلاو ها از نظر ظاهری، کارایی، جنس بدنه و … تقسیم بندی میشوند.

در ادامه به تقسیم بندی اتوکلاو ها میپردازیم:

تقسیم بندی بر اساس کارکرد

تقسیم بندی بر اساس ظاهر

تقسیم بندی بر اساس جنس بدنه

تقسیم بندی بر اساس بخار اتوکلاو

درب اتوکلاو ساخته شده با فولاد کربنی Gravity Displacement

اتوکلاو درب دستی

اتوکالو عمودی اتوکالو ساخته شده با فوالد زنگ نزن Vacuum Assisted

اتوکالو نیمه اتوماتیک اتوکالو افقی اتوکالو ساخته شده با روکش شده Giass lining

اتوکالو تمام اتوماتیک

اتوکالو کامپوزیت composite

اتوکالو مجهز به PROGERAMMBLE

فشارسنج در اتوکلاو:

فشار سنج یکی از قطعات مورد نیاز و ضروری در اتوکلاو است. از این وسیله برای اندازه گیری فشار استفاده میکنند. این قطعه که برای فشارهای بالا نیز مورد استفاده قرار میگیرد خصوصیات خاصی را دارد. وقتی که فشار سنجی که در اتوکلاو استفاده میشود برای فشارهای psi1800 و یا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد برای اینکه تحمل این فشار را داشته باشد باید به خصوصیات خاصی در ساخت آن توجه شود که در زیر بیان میکنیم:

اندازه کامل تکیه گاه

انفجار در مواقع اضطراری

دارای نمای طراحی شده برای مقاومت در برابر انفجار داخلی

دارای روکش پالستیکی چند لایه و یا روکش شیشه ای دو لایه

ولی در کل میتوان روش کار اتوکلاو را به سه دسته تقسیم بندی کرد:

۱ .در وهله اول، بخار انباشته شده درون اتوکلاو به درون مواد و وسایلی که درون اتوکلاو چیده شده اند نفوذ میکند.

۲ .کندانس بخار که کار آن کاهش فشار درون دستگاه است، باعث پایین آمدن فشار محفظه می شود تا بخار بیشتری وارد محفظه شود.

۳ .حرارت مرطوب که درون محفظه را پر کرده است و در مواد نفوذ کرده است باعث از بین رفتن میکرو ارگانیسم ها میشود.

ایمنی اتوکلاو

قبل از شروع کار با اتوکلاو باید از لوازم ایمنی مانند دستکش مقاوم به حرارت، عینک ایمنی، لباس ایمنی و کفش ایمنی استفاده کرد و مواردی که در ادامه ذکر میشود را رعایت کرد.

۱ .قبل از شروع به کار با اتوکلاو از دستکش مقاوم به حرارت و عینک ایمنی استفاده کنید.

۲ .بعد از اتمام کار اتوکلاو ، منتظر بمانید تا فشار محفظه به صفر برسد و دمای اتوکلاو حداقل به °C60 رسیده باشد، درب دستگاه را باز کنید تا مواد و ابزارهای داخل اتوکلاو خنک شوند و بعد از آن اقدام به جا به جا کردن آنها کنید.

۳ .هیچ وقت زمانی که دستگاه روشن است سعی نکنید وسایل را درون دستگاه و یا خارج کردن نکنید.

۴ .وقتی که دستگاه روشن است و یا اینکه به پریز برق وصل است سعی در تمیز کردن دستگاه نکنید.

۵ .پیچهایی که برای محکم کردن درب مورد استفاده قرار میگیرند؛

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.