کاربرد اتو کلاو در صنعت

کاربرد اتو کلاو در صنعت

خلاصه مقاله :

استفاده از اتوکلاو در صنایع کاربرد زیادی دارد؛ از جمله صنایعی که میتوان به طور واضح کاربرد اتوکلاو را در آن دید،صنعت دارو سازی و صنایع غذایی می باشد. از دستگاه اتوکلاو برای اینکه با سرعت بیشتر و مدت زمان کمتری بتوانند میکرو ارگانیسم ها را از بین ببرند کمک میگیرند. از اتوکلاو ها در […]

استفاده از اتوکلاو در صنایع کاربرد زیادی دارد؛ از جمله صنایعی که میتوان به طور واضح کاربرد اتوکلاو را در آن دید،صنعت دارو سازی و صنایع غذایی می باشد. از دستگاه اتوکلاو برای اینکه با سرعت بیشتر و مدت زمان کمتری بتوانند میکرو ارگانیسم ها را از بین ببرند کمک میگیرند. از اتوکلاو ها در کارهای درمانی؛ مراقبتی و بهداشتی نیز استفاده میکنند.

دلایلی که باعث رشد اتوکلاو ها در صنعت شده تا این دستگاه به یکی از دستگاه های پر مصرف تبدیل شود میتوان به نکات زیر اشاره کرد :

• به منظور از بین بردن باکتری موادی که قرار است مورد استریلیزاسیون قرار بگیرند استفاده می‌شود از جمله موادی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد؛ محیط کشت، لوله‌هایآزمایش، ظروف و پیپت می‌شود نام برد.

• در محیط آزمایشگاه ها که نمونه‌ گیری‌ های مختلفی انجام می‌پذیرد استریل کردن لوازم مانند سوزن‌ها، لوله‌ها و ظروف یکی از الزامات می‌باشد و برای ضد عفونی کردن این وسایل نیز از اتوکلاو استفاده می‌شود.

• برای از بین بردن آلودگی‌های لوازم و تجهیزات و برای استریل کردن آن‌ها دستگاه اتوکلاو یکی از ماشین آلات کاربردی می باشد.

اتوکلاو و کاربرد آن در پزشکی

دستگاه استریلیزاسیون اتوکلاو، دستگاهی هست که برای استریل کردن تجهیزات و ابزارهای پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد که برای شروع به کار به دمای بالا و فشار متغیر نیازمند‌ است.
کارایی اتوکلاو ها در پزشکی برای فعالیت و انجام استریل و در صنایع شیمیایی برای حفظ پوشش و جوش دادن لاستیک و ترکیب گرمابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر اتوکلاو ها برای استریلیزاسیون کردن ابزار و تجهیزات به کار می‌رود؛ این دستگاه با استفاده از بخار در دمای ℃۱۲۱برای مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تحت فشار بخار قرار می‌دهند.

دستگاه استریل و کاربرد اتوکلاو در صنعت پزشکی

دستگاه اتوکلاو، در استریل و استریلیزاسیون کردن در صنایع پزشکی کاربرد زیادی دارد که می‌تواند در استریل کردن تجهیزات زیادی از آن استفاده کرد:

• میکروبیولوژی
• پزشکی
• خالکوبی
• سوراخ کردن بدن
• داروهای دامپزشکی
• میکروب شناسی
• عمل جراحی
• دندانپزشکی
• استریل کردن وسایل اضافی بیمارستانی
• ساختن پروتزها

حذف کردن هوا از اتوکلاو

برای اینکه یک استریل موفق و خوب داشته باشیم باید از حضورنداشتن هوا در داخل دستگاه اطمینان حاصل کنیم، اگر هوای اضافی در درون دستگاه وجود داشت بایدان را تخلیه کنیمبرای تخلیه کردن هوا روش‌های متفاوتی وجود دارد که به شرح زیر است:

• حذف کردن هوا از قسمت زیرین دستگاه: به این صورت می‌باشد که با بالا رفتن دمای بخار درون دستگاه، به مرور هوای گرم درون اتوکلاو در زیر دستگاه فشرده شده و از قسمت زیریین تخلیه می‌شود.
• پالس‌های بخار: با کمک گرفتن از پالس‌های بخار می‌توان به رقیق شدن هوا کمک کرد.
• پمپ وکیوم:به کمک پمپ وکیوم می‌توان هوا و یا هوا با بخار را از درون دستگاه و محفظه آن مکش کرده و به بیرون هدایت می‌کند.
• چرخه سوپر اتمسفر: در انجام فرایند تخلیه هوا روش چرخه سوپر اتمسفر،وجود پمپ‌های وکیوم مؤثر هستند.
• چرخه زیر اتمسفر: در این نوع فعالیت، به مانند چرخه سوپر اتمسفر عمل می‌کند اما در این نوع فشاردرون دستگاه یا محفظه بیشتر از اتمسفر نمی‌باشدتا وقتی که دما برای استریل کردن افزایش پیدا کند.

اتوکلاو و صنعت بتن سبک

در صنعت بتن سازی اتوکلاو ها یکی از عواملی هستند که در سرعت بخشیدن برای آماده شدن بتن‌ها نقش دارند و حتی در پیدایش رنگ روشن و پایین آورنده انقباض که علت آن از خشک شدن بتن می باشد تاثیر پذیر است.
بتن‌های هوادار را که اتوکلاو شده‌اند با استفاده از مصالح که وزن معمولی دارند به کمک حباب ساز به وزن سبکی می‌رسانند.

اتوکلاو امروزه در صنعت به عنوان یک روش جدید و با صرفه برای بالا بردن تولید و از بین بردن کم و کاستی‌هایی که ناشی از انقباض خشک‌کردن بتن سبک هست مورد استفاده قرار میگیرد. برای هر اتوکلاو در بخار اشباع، ۱۲_۱۳ بار فشار و حجم متوسط ۱۰۰ متر مکعب انرژی بسیار بالایی است که با مدیریت تولید، انتقال و چگونگی مصرف آنمی‌توانباعث مصرف بهینه محصول در تولید شد.

در CSH ساختمان، نزدیک به صد سال می‌باشد که اتوکلاو به عنوان یک روش مؤثر شناخته شده است و برای اینکه بتوان با سرعت بیشتر و با قیمتی کمتر در بافت صنعتی قطعاتی از جنس بتن، سرامیک و بلوک‌های سیمانی پیش رفت استفاده از اتوکلاو یک روش سریع و حساب شده کار آمد می باشد.

آشنایی با چرخه استریلیزاسیون اتوکلاو

با توجه به اینکه اتوکلاو می‌تواند در ضدعفونی کردن مواد آلوده کمک زیادی کند ولی باید این نکته را در نظر گرفت که این دستگاه می‌تواند خاصیت مواد را از بین ببرد و به محیط کشت آسیب بزند. به همین سبب بایددمای وارد شده را بالاتر برد تا در کمترین زمان ممکن استریل کردن صورت پذیرد.
دمای استریلیزاسیون به هیچ عنوان تحت نظر دمای محیط نمی‌باشد؛ بلکه دمای آن وابسته به دمای چمبر اتوکلاو است.
چرخه‌ای استریلی که برای مواد در نظر گرفته می‌شود باید با مدت زمانی که گرما در مواد نفوذ می‌کند تنظیم شود.

چرخه استریلیزاسیون مواد

چرخه استریلیزاسیون مواد در چهار مرحله صورت می‌گیرد که به ترتیب زیر می‌باشد:

• در اولین قدم دمای درون محفظه بالا می‌رود. (℃۱۲۱_۲۰)
• در ادامه مدت زمانی که به طول می‌انجامند تاگرما به درون محیط کشت نفوذ کند. (℃۱۲۱_۱۰۰>)
• وقتی دما به میزان لازم بالا رفت، در مرحله بعد باید دمای درون محفظه را ثابت نگه داشت تا مرحله استریل کردن به درستی انجام شود. (℃۱۲۱)
• در مرحله آخر که بعد از استریل کردن صورت می‌گیرد مدت زمانی که طول می‌کشد تا دمای محفظه اتوکلاو کاهش پیدا کند. (℃۸۰_۱۲۱)

انواع استریلیزاسیون مواد

• استریل کردن مواد آلوده
• استریل کردن کشت و محیط
• استریل کردن مواد خشک و بسته بندی شده

نکاتی برای کنترل کیفیت

برای اینکه از کیفیت کار اتوکلاو هایی که وظیفه استریل کردن را بر عهده دارند اطمینان حاصل کنید شاخص‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تعریف شده است که می‌توان با استفاده از آن‌ها مقدار مناسب و صحیح دمای موجود را به اطلاع می‌رساند.

تست شیمیایی

استفاده از نوار کاغذی tst که می‌تواند سه عامل اصلی زمان، بخار و دما را با توجه به تغییر رنگ از زرد به بنفش کنترل کند. بهتر است در هر مرحله از این نوار برای کنترل کیفی استفاده شود که عملکرد آن به شرح زیر است:

دما یکی از اصل‌های مهم در بهتر کار کردن اتوکلاو ها می‌باشد، اگر دمای دستگاه به حد مورد نیاز نرسد، اسپورها در زمان انکوتور به رنگ سبز در می آیند و متابولیسم آن‌ها رنگ‌های شیمیایی که به ph حساس هستند تغییر خواهند داد.
برخی از دستگاه‌های اتوکلاو ها که به وسیله کامپیوتر قابل کنترل می‌باشند. برای کنترل کردن چرخه استریل کردن، f0(F_nought) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مقادیرf0 برای زمانی تنظیم شده‌اند که تعداد استریلیزاسیوندر ۱۵ دقیقه و دمای معادل ۱۲۱ درجه سانتی‌گراددر ۱۰۰ کیلو پاسکالبیشتر از فشار اتمسفر است.

• برچسب Record-sterility Sterility علاوه بر اینکه برای سنجش استریلیتی استفاده می‌شود قادر است اطلاعات دیگری را نیز در اختیار شما قرار دهد ازجمله:

ثبت تاریخ استریلیزاسیون، نام شخص استریل کننده و نام محیط کشت بر روی این برچسب ثبت می‌شود.
تست بیولوژیک: استفاده از ویال های که حاوی اسپورباسیلوس، استئاروترموفیلوسATCC 7953 توصیه می‌شود که به صورت هفتگی از آن استفاده شود.

نکاتی نصب و راه اندازی اتوکلاو

۱٫ باید اتوکلاو در محیطی نصب شود که تهویه مناسب داشته باشد تا گرما و رطوبتی را که در حین کاربه وجود می آید را به بیرون هدایت کند؛ در پشت دستگاه باید قبل از نصب مقداری فضاکه حداقل آن ۸/۰ متر می باشد،برای انجام امور خدماتی و فنی مورد نیاز است.

۲٫ نکته دیگری که در نصب اتوکلاو ها باید به آن توجه کرد خروجی جریان برق و یا همان پریز هست. ولی اگر در این بین اتوکلاو شما خودکار باشدیعنی اینکهدارای ژنراتور و مولد بخار نیز می‌باشد؛ که در این مواقع باید با دقت بیشتری به اتصالات آن توجه کرد چرا کهممکن است مقدارجریان برقی که وارد اتوکلاو می‌شود بیشتر از توان آن باشد. برای ژنراتور بخار، مقدار جریان الکتریکی مورداستفاده ۲۱،۳۸۲۸ کیلو وات و یا بیشتر می‌باشد. اتصالات الکتریکی حتماً با ابزارهای ایمنی مورد نیاز تجهیز شوند. ولتاژهایی که در اتوکلاوها مورد نیاز می‌باشد به شرح زیر است:
ولتاژ:v380 و ۲۲۰v
فرکانس:۶۰HZ

۳٫ هر چه دستگاه اتوکلاو دارای حجم بیشتر و بزرگ‌تر باشد، آب مصرفی آن بیشتر خواهد بود. در مقدار آبی که دستگاه مصرف می‌کند جامدات معلقی وجود دارد که باید برای آن ها برنامه ریزی شود و گرنه میتوانند به دستگاه شما آسیب وارد کنند.

۴٫ باید دقت کرد که برخی از دستگاه‌های استریل کننده به هوای فشرده نیاز دارند به خاطر اینکه کنترل‌های موجود در سیستم آن‌هابه‌ وسیله هوا فعالیت می‌کنند.

۵٫ اگر دستگاه شما ژنراتور تولید بخار ندارد؛ باید از سیستم مولد مرکزی استفاده کند، برای این منظور طبق موارد گفته شده عمل کنید: دریچه قطع،فیلتر،فشار سنج و نصب مناسب برای جمع کردن مایعات غلیظ با فیلتر و دریچه بخار.

۶٫نکته اخر که حتما باید به آن توجه کنید استفاده از افراد آموزش دیده در هنگام نصب و کار با دستگاه اتوکلاو می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.